Olen oma loomult väga, väga skeptiline igasuguste reklaamitavate toodete osas ja just seetõttu tahan siinkohal oma kogemust jagada. Ma ei võta kunagi kohe tuld, kui kuulen-loen midagi uut ja alati pigem kahtlen, et kes ja mis eesmärgil on selle kirjutanud. Ei torma esimeste seas neid uusi asju proovima, aga seekord ajas „häda härja kaevu“.

Minu nimi on Ellen ja töötan üle 10 aasta nakkuskliinikus HIV-positiivsete nõustajana, olen kunstiterapeut ja superviisor. Vabal ajal tegelen põhiliselt spordiga, vahetevahel ka kunstiga. Spordiga tegelen üsna aktiivselt, 3-5 korda nädalas käin Crossfiti treeningul. Olen varasemalt tegelenud nii jõusaali spordi kui lühemate jooksumaratonidega.

Just sportides märkasin, et midagi on korrast ära, sest ühel hetkel polnud enam jaksu ja treeningut alustades tekkis kiiresti hingeldamine ja tohutu seletamatu väsimustunne. Samas toitun ma üsna tervislikult. Kuna ma töötan kliinikus, oli mul võimalus koheselt teha kõikvõimalikud analüüsid ja testid. Esimesena pöörati tähelepanu sellele, et B12 vitamiini tase oli suures miinuses, mis omakorda tähendab, et minu organism oli pidevas hapnikuvaeguses. Sellele järgnesid raua ja ferritiini (ferritiin on raua depoovalk, mis sisaldub maksa, põrna ja luuüdi rakkudes ja mille sisaldus veres omab otsest kvantitatiivset seost nimetatud rakkudes paiknevate organismi põhiliste rauavarudega) puudused ja madal hemoglobiini tase ning selgus, et need kõik on pikaaegsed puudused. Kuigi edaspidi olin nö jälgimise all, läksid analüüsitulemused järjest veelgi hullemaks. Tarbisin nii raua- kui B12 preparaate, magneesiumi ja teisi lisandeid, mida hankisin apteegist, nii nagu perearst alati ju kõigile soovitab. Nii kestis see kõik umbes pool aastat, muutusteta. Lõpuks tekkis mu raviarstil küsimus, et miks ikkagi B12 ei imendu ja kuhu kaob raud, mida tarbin. Järgnevate uuringute käigus selgus, et mul on atroofiline gastriit, mis on kahjuks pärilik ja mida ma enne ei teadnud, sest see on kulgenud ilma sümptomiteta ning see diagnoos ongi siis põhjus, miks B12 ei imendu. Sealhulgas ei imendu ka ükski teine vitamiin ning ka muud toitained on puudujäägis. See tähendab, et minu magu ei suuda toitu seedida, ükskõik mida ja kui palju ma ka söön. Isegi gastroenteroloog ei osanud muud soovitada, kui mao jälgimist ning hautatud juurviljade ja muu kergesti seeduva söömist, mis ei tähenda, et ma sealt ka vajalikke vitamiine väga juurde saaksin.

Seepeale soovitati nii raua kui B12 vitamiini süstikuure, mida ma ka tegin. Paariks kuuks isegi nende tase veres tõusis, mis tähendab, et saavutasin vaevalt normi alumise piiri. Mis omakorda tähendas, et ka see meetod oli mittepiisav.

Alles seejärel jõudsin ma seedeensüümideni, lugedes juhuslikult Facebookist tuttava jagatud infot nende kohta. See tekitas minus huvi ja soovi hakata proovima kõike, mida siis edulugude najal tegelikult täna Eesti toidulisandite turul reklaamitakse. Tellisin endale mõned Enzymedica seedeensüümide tooted, nende hulgas ka multivitamiini. Skeptikuna aga ei hakanud ma neid tarbima nii nagu on ette nähtud vaid üsna suvaliselt – vahepeal nagu võtsin ja siis jälle mitte ja nii kestis see mõnda aega. Vahepeal muidugi jätkasin analüüside tegemisega ning isegi selle kaootilise võtmise juures tõusis mu hemoglobiini tase. Mul on terve elu olnud see madalapoolne, näit siis alla 115. Ega ma siis muidugi ei arvanud, et see tõus võib olla põhjustatud seedeensüümidest. Aga mingil hetkel otsustasin, et teen ikka lõpuks tõsiseltvõetavama katse ja hakkan seedeensüüme tarbima korralikult ja järjepidevalt nagu on ette nähtud, ehk siis ühe kapsli enne iga põhitoidukorda (3 korda päevas).

Vaid ca 3 nädalat peale katse algust tegin uued analüüsid ning tulemused olid väga üllatavad – mu hemoglobiini tase oli hüpanud 135 peale, mida pole kunagi varem juhtunud, B12 näit oli 343 (eelmine näit oli 124, aga on olnud isegi alla 100), samuti olid muutunud raua ferritiini näitajad. Minul oli see olnud 3,4 kui norm algab 9-st ja lõppeb 30-ga. Nüüd näitas siis analüüs vastuseks 13,3, mis on minu puhul ikka super tulemus.

Lisaks sellele on mu seedimine täiesti korras. Ma ei koge enam mitte mingeid vaevusi või kõhuvalusid, mis samuti on minu puhul väga suur edusamm, sest olen nendega kimpus olnud ikka terve elu vältel. Tänaseks on mu analüüsid absoluutselt korras ja see puudutab kõiki vitamiine ja mineraalaineid ja seda olukorras, kus ma ei tarbi MITTE ÜHTEGI teist lisandit või preparaati peale seedeensüümide, täpsemalt Enzymedica Digest Goldi.

Ja midagi ei ole teha – olen siiani suure skeptikuna hämmingus sellest, et need seedeensüümid TÕESTI TOIMIVAD ja et veel nii ruttu ja nii tõhusalt!

Ühele kolleegile juba soovitasin ka, kellel oli samuti vitamiini tasemetega probleem ja kellega jagasin oma edulugu. Temagi täna tarbib ja on samuti rahul.

Jagades siin täna teiega enda edulugu, pean tõdema, et võib-olla ei olegi kõik need eelnevalt loetud-nähtud edulood pelgalt reklaamitrikk ja ilmselt on enamuse puhul siiski tegemist päris inimeste ja nende kogemustega. Seega püüan edaspidi suhtuda neisse eelarvamustevabamalt ja soovitan seda teilgi teha. Usume ja usaldame rohkem! Ja samas hoolitsege oma tervise eest, kuulake oma keha ning võimalusel tehke kõikvõimalikke teste ja analüüse, et probleemide korral saaks tõde välja selgitatud.

Sina, suur skeptik, kes sa loed praegu minu lugu – ainus viis, kuidas oma kahtlustest ja kõhklustest vabaneda, on ISE JÄRGI PROOVIDA! Aga tee seda nii, nagu peab. Osta parimaid ja kvaliteetsemaid tooteid, tarbi neid vastavalt juhistele ja järjepidevalt ning testi oma tulemusi enne ja pärast. Samas tee korda ka oma toidulaud, liikumine ja mõtted!

Edu ja head seedimist teile kõigile!

Tänulik klient Ellen

 

Veel huvitavat lugemist:

Kuidas valida parimaid seedeensüüme? 

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

Kuidas toime tulla LAKTOOSITALUMATUSEGA?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!