Seedeensüümid – kas abimehed ka kaalulangetamisel?

Nagu nende nimest juba eeldada võib, aitavad seedeensüümid Sinu kehal toitu lagundada ja seedida. Kuigi paljud meist lisavad oma toidusedelisse seedeensüümipreparaate, et puhitusi ja seedimatust leevendada, võib tekkida lisaks küsimus: kas seedeensüümid kaalulangusele samuti kaasa aidata saavad?

Märkame igapäevaselt, et väga paljude toidulisandite tootjad väidavad, et nende tooted aitavad kaasa hea tervise või kaalulanguse saavutamisele. Seega see küsimus ei tule meile sugugi üllatusena! Järgnevalt annamegi sinu küsimusele vastuse.

Vaatamata sellele, et ensüümiturg kasvab kiiremini kui kogu toidulisanditööstus kokku, on endiselt terve hulk inimesi, kes  päris hästi ei mõista, mida lisaksvõetavad seedeensüümid teevad ja kuidas need kaalu langetamisele kaasa aitavad. Vastus antud küsimusele ei ole lihtne kuid me seletame selle  teema sinu jaoks nüüd lahti!

 

Mis on seedeensüümid?

Esiteks - ensüümid on meie keha poolt toodetud valgud, mis koosnevad aminohapetest. Need on võimsad katalüsaatorid (käivitajad) ja vastutavad iga meie organismis toimuva keemilise reaktsiooni eest. Need keemilised reaktsioonid toimuvad kõikjal, alates lihastest ja luudest kuni kudede ja rakkudeni välja.

Meie organismis leidub kahte tüüpi ensüüme: seedeensüümid, mis aitavad toidus olevad toitained ära kasutada ja metaboolsed ehk ainevahetuslikud ensüümid, mis vastutavad keha erinevate reaktsioonide eest, nagu näiteks energia tootmine ja mürkainetest vabanemine. Kuna hetkel on meie fookuses rohkem seedeensüümid, siis siin on nende üldisem jaotus:

 

Kuidas seedeensüümid kaalu langetamisele kaasa aitavad?

Nüüd, kui sa juba mõistad, mismoodi ensüümid toimivad, saame seedeensüümide ja kaalu langetamise küsimuse juurde asuda! Üks, mis kindel, on see, et ensüümid ei ole mingi võluvits, mis kaalu mühinal langema panevad. Sellist kaalulanguse võluvitsa pole lihtsalt olemas! Siiski saavad need nii mõnelgi viisil kaasa aidata:

Toitaineid kättesaadavaks muutes

Nagu me juba enne mainisime, on seedeensüümid hea seedimise võtmetegurid. Toidust toitainete kättesaamise protsess on meie organismi jaoks väga tüütu. Et seda edukalt teha, vajab keha suures koguses energiat, aga samas saamegi suure osa sellest energiast just toidust. Kui seedimine on aeglane ja mittetäielik, ei saa inimese keha kätte piisavas koguses toitaineid ning tekib ebatervislik nõiaring, mille tulemuseks on kehvasti toidetud rakud, jääkainete ladestumine ja veepeetus. Tavaliselt saab see nõiaring alguse ebatervislikest toitumisharjumustest, nagu näiteks süües hulgaliselt:

 • rafineeritud suhkruid
 • säilitusaineid
 • suhkruasendajaid
 • kiirtoitu
 • rohkelt töödeldud toite

Põhimõtteliselt on Sinu tervislikul toitumisel otsene seos tervisliku kehakaaluga. Põletikku tekitavate, rasvavarusid kasvatavate toitude vältimine, nagu seda on suhkur ja hüdrogeenitud rasvad, ei aita vähendada vaid põletikke ja kehva toitainete omandamist, vaid võimaldab kehal toota trenni tegemiseks ja aktiivsena püsimiseks vajalikku energiat!

Hoides jääkide väljutamise regulaarsena

Kas teadsid, et üheks kaalutõusu põhjuseks võib olla mittetäielik seedimine? Selle tulemuseks on põletikud, toitainete vaegused, puhitused, kõhugaasid ja kõhukinnisus – kõik need põhjustavad kaalu kasvu ja aeglast ainevahetust. Kui oled kunagi läbinud soolepuhastuse programmi, siis tead, kui palju jääke Sinu organismi aja jooksul koguneda võib, isegi kui toitud võrdlemisi tervislikult! Kuna Sinu soolestik võib endas kanda ca 2,25 kg jääkaineid, on see kindlasti üks faktor, mis võib kaalule astudes suure muutuse tuua.

Pea meeles, et ainuüksi seedeensüümipreparaadi lisamine oma igapäevasesse rutiini ilma igasuguste muudatusteta toitumises võib aidata kaotada paar kilogrammi seedetraktis sisalduvate jääkide arvelt, ent see ei ole eraldiseisvalt siiski jätkusuutlik kaalu langetamise meetod.

Toetades tervislikku mikrofloorat

Me teame, et kehv toitumine kahjustab seedimist, aga see mõjutab ka bakterite tasakaalu meie kehas. Lisaks sellele võib sama halvasti mõjuda ka stress, või isegi veel hullemini! Ajakiri The Journal of Physiology and Pharmacology (Füsioloogia ja Farmakoloogia ajakiri) avaldas hiljuti uurimuse, mis näitas, et pidev stress võib muuta meie seedeelundkonna mikrofloora kogust ja mitmekesisust.

Mikrofloora tervislik tasakaal ja hulk aga aitab kahjulikke sissetungijaid vaos hoida. Kui need head bakterid nõrgenevad, võid muutuda vastuvõtlikumaks haigustele, kurnatusele ja toitumisvaegustele! Sa võid küll pühenduda täiesti stressivabale elule ja iga jumala päev ideaalselt toituda, ja sellisel juhul Su magu kindlasti väga tänaks Sind, aga kui reaalne see tegelikult on? Lõppude lõpuks sööme ikkagi kõik käigu pealt ja ilmselt ka liiga kiiresti ning kuhjame oma päevaplaani igasugu tegevustega üle. Seedeensüümid saavad toetada meie mikrofloorat, et me stressi ja kaalutõusu nõiaringi ei langeks.

Nii, kuidas edasi?

Kui otsid viisi, kuidas kaalust alla võtta, on seedeensüümipreparaadi lisamine dieedile kindlasti üks viis protsessi hõlbustamiseks! Samas pole see imerohi, mis ebatervisliku eluviisi nagu võluväel tervislikuks muudaks. Arvestades läänemaailma toitumisstandardiga, mis sisaldab ülemäära palju töödeldud toiduaineid ning vanuse lisandumisega kaasneva ensüümitootlikkuse loomuliku vähenemisega, pole ime, et nii paljud meist kannatavad puhituste, jääkainete ladestumise ja kehva toitainete omandamise käes! Õnneks on samme, mida saad astuda, et nende sümptomite vastu võidelda ja oma kaalu langetamise eesmärkidega jälle järje peale saada!

Söö naturaalset ja töötlemata toitu

Tervislikumale eluviisile üleminek võib aidata ensüümitasemeid normaliseerida, kui lisad oma menüüsse kehale kergesti omandatavaid toite! Sa võid alustada varem mainitud toitude (rohkelt töödeldud toit, rafineeritud suhkrud, säilitusained, suhkruasendajad, kiirtoit) mittesöömisest ja nende asendamisest tervislikumate alternatiividega. Sinu valikud võiksid sisaldada näiteks:

 • värskeid puuvilju
 • värskeid köögivilju
 • madala rasvasisaldusega ja kõrge valgusisaldusega toite
 • kiudainerikkaid seemneid ja pähkleid
 • vett
 • kombuchat
 • hapendatud toite

Tarvita toidulisandeid

Värvikirev ja rohkelt värskeid köögivilju sisaldav söök hõlmab endas ohtralt toiduensüüme. Kahjuks hävitab toidu kuumutamine selles looduslikult leiduvad ensüümid, mistõttu on vaja neid ensüüme lisanditena juurde võtta! Kui soovid ensüümilisandit, mis abistaks erinevate seedeprobleemide ja sümptomite puhul, otsi tooteid, mis sisaldaksid kõiki kolme rühma kuuluvaid seedeensüüme: proteaasi, amülaasi ja lipaasi.

Seedeensüümid aitavad kaalu langetamise püüdlustele kaasa, sest nad toetavad toitainete omastamist, kõrvaldavad ebavajalikud jäägid ja hoiavad sinu mikrobioomi korras! Siiski ei ole olemas võlukapslit, mis üleliigse kaalu lihtsalt kolinal maha kukutab. Pigem püüa parandada oma keha loomulikku tasakaalu tervisliku toitumisega, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid ja vitamiine ning vajadusel tarvita lisaks toidulisandeid. Nii võid avastada, et Sul on rohkem energiat kodust välja astuda, et oma vorm taas üles leida!

 

Autor: Tayler Glenn

Refereeritud allikast: https://blog.tlsslim.com/2018/06/can-digestive-enzymes-aid-weight-loss/

 

Veel huvitavat lugemist:

TOP 7 - Miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme? - Tea, mille eest maksad!

Kasutajakogemus - väsimus kadunud ja kaal normis!

USKUMATU KAALULANGUS.

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?