Saan nüüd muretult süüa oma lemmiktoite!

Minu nimi on Marianne Peep, olen 33-aastane ja töötan kontoris. Elustiil on mul suhteliselt vähe liikuv, lapse kõrvalt palju trenni ei jõua teha, kuid käin vahepeal poksimas.

Mu hea töökaaslane Teele, kes on ühtlasi toitumisnõustaja, rääkis mulle seedeensüümidest 2017. aastal. Tegelesin tema abil oma toitumis- ja kõhuprobleemidega. Analüüsisime mu menüüd, muutsime toitumist ja otsime lahendusi mu beebikaalule ja pidevatele seedemuredele. 

Tahtsin natuke kaalus alla võtta, kuid kõige suurem murekoht oli see, et kõhuga olid pidevalt mingid probleemid. Ükskõik, mida sõin, oli mul kõhus pärast väga raske olla ja tekkisid gaasivalud. Olen pikka aega proovinud aru saada, mida ma süüa ei tohiks.Tegin ka laktoosi- ja gluteenitalumatuse testid, kuid neid talumatusi mul ei ole. Lõpuks me Teelega selleni ei jõudnudki, mida ma võiksin oma menüüst välja võtta, sest ma olen piisavalt laisk selle jaoks.

Puhitused ja gaasid on mul kõige jubedamad - eriti pärast lõunasööki on väga raske olla, tuleb väsimus ja tahaks magama minna. Umbes tund aega pärast söömist tekivad jube mullitamine ja gaasivalud, nii et väga raske on tööl keskendunult olla. Varem oli mul ka kõht pigem kinni ning vahel tekkisid ka kõrvetised. Selline tunne nagu mul oleks terve elu igasugused kõhuprobleemid olnud. Proovisin kõikvõimalikke apteegi käsimüügiravimeid oma sümptomite leevendamiseks. 

Toona saime Teelega aru, et mu keha ei seedi toitaineid korralikult ja jõudsime järeldusele, et võiksin võtta seedeensüüme (mida ta ka ise tarvitab), mis mu seedeprotsessi toetaksid. 

Alguses võtsin Enzymedica Digest Basicut ühe purgi, aga sellega erilist mõju ei täheldanud. +Live Bacteria toodet proovisin ka, aga kõige paremini tunnen ennast Digest Goldiga. Praeguseks olen seda võtnud 3-4 kuud, selle aasta augustist.

Goldi seedeensüümidega olen ma ka palju järjepidevam olnud kui teiste toodetega. Varem võtsin ensüümi kapsli sisse siis, kui n-ö tunne tuli, mõnikord nädalavahetusel ei võtnud üldse. Saan sellest aru, et kui ma võtan just regulaarselt ja järjepidevalt, siis mul ei teki kõhtu enam seda ebameeldivat raskustunnet, gaasivaludele on samuti väga hästi mõjunud. Ei ole tööl enam raske olla ja pole märganud, et tekiks pärast lõunasööki soov üks lõunauinak teha, mis ilmselt paljusid kontoriinimesi kimbutab. 

Üritan kapsli alla neelata alati enne sööma hakkamist, aga vahel läheb meelest ja võtan ka söömise ajal või pärast söömist, sest mulle öeldi, et see mõjub ka siis veel päris piisavalt.

Vahel, kui ma tunnen, et olen koguseliselt üle söönud, siis olen võtnud kaks kapslit ja need on aidanud ka siis, kui väga raske on olla. Teevad alati enesetunde palju paremaks. Number kahega on ka nüüd nagu kellavärk - iga hommik samal ajal pean tualetti minema. See on nii tore, et mul pole ammu sellega probleeme olnud. Kõrvetisi pole ka ammu tekkinud, ei oskagi arvata, kas see on ensüümidega seotud või mitte, aga usun, et neil on oma roll selles küll.

Olen märganud seda, et kui me sõbrannadega õhtuti kokku saame (kõik toovad lauale panemiseks igasugu näkse), siis mina olen see, kes sööb kõige vähem. Varem sõin ma võib-olla kõige rohkem. Märkasin seda juba Goldi ensüümide võtmise algusajal Ükskord ostsime erinevaid kooke, mida tee kõrvale maiustada. Teised sõid kõik oma koogitükid ära, aga mina kõigest maitsesin natuke ja ülejäänu jäi alles. Rohkem lihtsalt ei mahtunud! Seega mulle tundub, et olen üldse väiksemaid portsjoneid sööma hakanud.Olen eluaeg olnud suur magusasõber. Mõnikord ikka luban endale igasugu maitsvaid asju, aga märkan nüüd, et isud saavad palju kiiremini rahuldatud. See ei muutunud mul kohe ensüümide võtmise alguses. Mulle tundub, et mõni asi võtabki natuke aega. Makaronid on näiteks mu lemmikud! Pitsat, juustu ja sushit ma naudin nii, kuidas tuju on. Ma olen jube kehv dieeditaja, aga huvitav on näha, et seedeensüümid on mu kehale nii hästi mõjunud.

Arvan, et seedeensüüme tasub kindlasti proovida, kui on mingid kõhumured, raskustunne pärast söömist, söömisjärgne väsimus - kuskilt tuleb ju alustada! Ma võiks ju teha toidutalumatuste testi ka, et teada saada, millised toiduained mu kehale ei sobi, aga see on kulukas protseduur. Puhitused tekivad mul kaunviljadest ja kapsalistest, neid ma enam ei söö, aga muidu olen suhteliselt laisk ja ei ole eriti oma toitumist muutnud. Selles mõttes töötavad seedeensüümid ikka päris hästi, kui toidulauda muutmata on mu enesetunne ikka väga palju paremaks läinud! Ma ei pea sellele nii palju mõtlema, mida ma söön ja saan nautida oma lemmiktoite! 

 

* Toodete seedeensüümide aktsiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

 

Veel põnevat lugemist:

Elutähtsad ensüümid ja parem seedimine

Toitumisnõustaja Teele Teder - seedeensüümid muutsid mu elukvaliteeti!

Helena: totaalne muutumine seedeenüümide abiga!

Julia: kui kõht ei käi läbi, siis kaal ei lange! Seedeensüümid aitavad

Moonika: olen oma pere seedeensüümidega nakatanud!