Probleemideta ja "kergustundega" õnnelik lapseootus

Reili Miggur – kirjutamise hetkel 33-aastane, esimese lapse ootel.

Umbes aasta algul hakkas minu tutvusringkonnas levima info seedeensüümide kohta, vist oli Facebookis ka mingi jagamismäng või midagi taolist, igal juhul püüdis see mu tähelepanu. Tekkis küsimus - mis asjad need veel on? Leidsin inimese, kelle käest täpsemalt nende kohta küsida ja uurida. Jutt oli väga hea, kuid otsustasin enne ostmist ennast ka natuke harida - käisin ensüümiloengut kuulamas. Sealt sain vajalikud teadmised ühest kohast kätte.

Kuigi ma enda puhul otseselt ühtegi kasutegurit algselt ei näinud, mõtlesin siiski enda peal järgi proovida, kas räägitu peab paika. Kuulan oma keha ning keha seda justkui küsis, muidu ei oleks ma ju nendeni jõudnud. Enda teada ei olnud mul ühtegi kaebust, mille puhul seedeensüümid võinuks aidata, näiteks toidutalumatusi või seedehäireid. Mind hakkas huvitama pigem see pool, et mul on ehk võimalus toidust rohkem kätte saada. See kõik toimus raseduse teise trimestri alguses, põhiliselt neljandal kuul.

Proovisin esimese tootena Digest Spectrumit™ ning juba kahe päevaga oli esimene mõju tuntav – käisin rohkem WC-s ehk siis seedimisprotsess oli palju kiirem. Siis läksin üle Digest Goldi™ peale. Kogesin esimest korda elus tõelist kergustunnet oma kehas (vaatamata sellele, et olin ju kaksi, mitte enam üksi). Umbes 1,5 kuuga hakkasin oma keha (soolestikus toimuvat) hoopis paremini tunnetama kui varasemalt. Sain aru, et pole vajadust ennast igal toidukorral kurguni täis toppida ning raskustunne peale söömist puudus täielikult.

Hakkasin ka tasapisi aru saama sellest, millised toidud mulle tegelikult ei sobi, näiteks löövad kõhu punni, tekitavad gaase ja kehva ning rasket enesetunnet. Kui sul on olnud siiani selline „nii ja naa“ seedimine ja sa pole kunagi kogenud seda imelist kergustunnet, siis sa ei oska ka vahet teha, mis sulle täpselt kuidas mõjub. Näiteks avastasin, et olen tundlik piimatoodete suhtes (võib-olla on see ka seotud rasedusega). Ühesõnaga, ma ei soovi enam süüa ilma seedeensüüme tarvitamata. Sedasama olen kuulnud ka teistelt tuttavatelt, kes seedeensüüme tarbivad.

Inimesed võiksid endale teadvustada, et me ei saa enam tänapäeval toidust kuigipalju organismi jaoks vajalikku kätte. Esimese asjana võiksime valida toiduks täisväärtuslikumat toorainet. Teiseks võiks aru saada, et isegi enda koduaias kasvatatud kurgist ei pruugi me 100% vitamiine ja toitaineid kätte saada, kuna oleme eelnevalt juba oma seedesüsteemi ära kurnanud küpsetatud toidu suure osakaalu tõttu menüüs, lisaks veel stressi, e-aineid sisaldavate töödeldud toiduainete söömise kui ka ebatervislike harjumuste ja pahedega.

Keha näeb juba üldiselt väga suurt vaeva, et toidust kõik vajalik kätte saada, eriti veel rasedana, kui oled oma kehas veel lisaks kasvatamas uut elu. Arvan, et on igati mõistlik tarbida häid ja kindlasti kvaliteetseid abimehi seedeensüümide näol, kelle tööks ongi just toidu seedimine ning vitamiinide ja toitainete omastamine. Olin ju isegi alguses arvamusel, et minul neid küll tarvis pole, nüüd mõtlen kardinaalselt teisiti. Sa ei saa enne otsustada, kas need toimivad või mitte, kui sa pole kordagi proovinud.

Kindlasti tuleks neid tarvitada vastavalt juhistele kolm korda päevas ehk iga söögikorraga ning sööki nautides ja hoolsalt mäludes. Võta see aeg iseendale, eriti veel rasedana. Päriselt, see on oluline. Ära jäta seedeensüümide võtmist pooleli, kui sa kohe, mõne päeva või nädalaga erilisi muutusi ei märka, sest keha võib vajada aega aru saamaks, et abivägi on kohal ja aitamas. Ära unusta teha pidevalt võrdlusi, kuidas oli enne ja kuidas on nüüd. Öeldakse ju, et kui saad mingile probleemile lahenduse, siis sa unustad väga kiirelt, et sul üldse probleem oli ja mis sind tegelikult aitas.

Minu puhul olid arstid raseduse alguses üsna skeptilised ja arvasid, et mu raua tase veres langeb ning raseduse lõpuks tekib organismis rauapuudus, kuid viimaste analüüside põhjal on kõik korras, pole mul midagi viga. Olen seega õnnelik rase, kuid olen selleks ka ise midagi teinud, kasvõi seedeensüümide juurdevõtmisega. Päris valus on lugeda naistest, kellel on raseduse ajal meeletud kõrvetised, kellel jälle kõht täiesti kinni ja samas on see justkui rasedusega kaasnev normaalsus, et igal konkreetsel raseduse perioodil on see või teine probleem kimbutamas.

Millegipärast ei tea mina nendest probleemidest mitte midagi! Jälle jõuan sinnani, et ma ei tea täna küll ühtegi põhjust, miks peaksin seedeensüümide võtmise lõpetama. Seda enam, et praegu toimub minu kehas niigi iga päev tohutult muutusi, millega hakkama saada ning mul on teadlikkus, et seedeensüümid mind selles kõiges aitavad.

Paljud kurdavad, et neil on raseduse ajal energiat vähem ja väsivad kiiremini. Kuigi olgem ausad - energia puudulikkuses on suur osa inimesi üldiselt. Mina ei saa selle üle kurta – kuigi kehakaalu on juurde tulnud, tunnen end sama energilisena kui enne rasedust. Lisaks ei ole mul olnud terve raseduseaja ka mitte mingeid erilisi isusid nagu teistel. Kes tahab soolast, kes magusat, kes kõike läbisegi. Võib-olla ainult see, et raseduse alguses, kui ma veel seedeensüüme ei võtnud, oli raskem teha valikuid, mida üldse süüa soovin.

Kui sa natukenegi süvened, mida keha sulle ütleb ning uurid toitumise kohta, siis saad aru sellest, et isud tekivadki eelkõige seetõttu, et sul on mingi toitaine puudulikkus. Seega, kui sa annad oma kehale seedeensüümide näol võimaluse toidust rohkem kätte saada, siis tõenäoliselt ei saa ka tekkida mingit puudulikkust.

Selleks, et seda mõista, ei pea olema rase, kuigi raseda jaoks võib sellel suurem tähtsus olla kui teistel. Ilmselt seetõttu hoiatavad ka arstid rasedaid, et ei tekiks teatud ainete puudulikkusi ja soovitavad lisaks tarbida igasuguseid toidulisandeid. Mõelge, kui palju tervisehädasid jääks olemata, kui mitte kellelgi ei tekiks ühtegi puudulikkust! Lisaks veel kerge ja mõnus olemine, sest seedimine on korras.

Käisin ka vahepeal reisimas. Tavaliselt isegi Euroopas reisides kipub kõht alati trikitama, kuid nüüd käisin idamaal, sõin igasuguseid võõraid, vürtsiseid ja huvitavaid toite ja kõik oli korras, jälle tänu seedeensüümidele.

Kokkuvõtvalt, soovitan teha nagu mina tegin – vaadake/kuulake kõigepealt ensüümiloengut ning saage teada teoreetiline pool ja vajalikud teadmised. Seejärel proovige julgelt seedeensüümi preparaate (ise saan soovitada just Enzymedica omi, teisi pole proovinud). Ilmselt on neid igasuguse kvalteediga müügis nagu näiteks vitamiinegi.

Väga suurt tähtsust omab nii koostis, kui tootmise kvaliteet. Olen kuulnud, et osadel seedeensüümi tootjatel on kirjas, et rasedatele mitte soovitatav ja see on tõenäoliselt selle pärast, et need tooted sisaldavad muuhulgas ka mingeid lisa- või täiteaineid. Harige ennast ja saage teada, mida tegelikult tarbite või tarbima peaksite. Kui vähegi soovite kogeda kergustunnet ja energiat, siis proovige ära!

 

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Pilt: Erakogu

 

Veel huvitavat lugemist:

Enzymedica seedeensüümide kasutusjuhend

Inimene peab ennast igas eas hästi tundma!

Proovi kvaliteetseid seedeensüüme ja vabane tüütutest seedemuredest! 

KUIDAS VALIDA PARIMAID SEEDEENSÜÜME? Tea, mille eest maksad!

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!