Kuidas toime tulla laktoositalumatusega?

Meile on lapsepõlvest sisse kodeeritud info, et piim on inimesele kasulik. See on tõsi, sest piimas leidub nii organismile vajalikku kaltsiumi, aminohappeid, erinevaid vitamiine kui foolhapet. Paraku leidub piimas ka suhkrut, mida nimetatakse laktoosiks ning mis pole kõigi inimeste seedesüsteemile meelepärane.

Laktoositalumatus on sageli esinev ainevahetushäire, mille korral ei saa organism hakkama piimas leiduva suhkru ehk laktoosi lagundamisega. Probleemi põhjuseks on peensoole rakkude poolt toodetava laktaasi vähesus või puudumine, mis väljendub inimese jaoks ebameeldivates kõhuvaevustes - kõhuvalus, -lahtisuses- ja -puhitustes. Talumatuse puhul on tegemist päriliku ensüümivähesusega.

Aeg-ajalt aetakse omavahel segamini laktoositalumatus ja piimaallergia, mis on kaks erinevat seisundit. Kindluse saamiseks tasub osta apteegist piimatalumatuse test.

Laktoositalumatus ei ole allergia, vaid ainevahetushäire, mis avaldub erinevate vaevustena paari tunni jooksul pärast piimatoodete söömist. Mõnikord ei teata või tikutakse unustama, et lisaks piimale, koorele ja kohupiimale leidub laktoosi ka näiteks piimašokolaadis, jäätises, erinevates maiustustes ja margariinis, aga ka abiainena mitmetes ravimites.

Laktoosi sisaldavate toitude söömist tuleb kindlasti vältida, kasutamiseks sobivad hapendatud piimatooted. Kui ei saa vätida laktoosi sisaldavaid toiduaineid, siis on oluline võtta enne sööki laktaasi sisaldav kapsel, mis annab organismile vajaliku koguse ensüüme, et aidata muuta piimasuhkur kergesti seeditavateks süsivesikuteks.

Allikas : Delfi Naistekas

 

Veel huvitavat lugemist:

Umbes veerand Eesti elanikest kannatab laktoositalumatuse käes!

Kas piima- ja jahutooted võivad olla sinu seede- ja kaalumurede põhjus?

Kas oskad leevendada oma toidutalumatust?

SEEDIMINE KORDA! Kas tunned seedeensüüme, mida sul pole?

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist™

KKK - kõik piimast, laktoositalumatusest ja Enzymedica Lacto™-st