Maigrit: "ka noortel on seedimisega probleeme!"

(Järgnev artikkel on võetud Maigriti blogist “Kaalikad ja kapsad”)

Heihei, mu kaalikadjakapsad!

Mul on taaskord teile postitus, mis on mu blogis üsna teemakohane. Ma tahan oma blogiga inimesi aidata, see on selle blogi peamine suunitlus. Olen küll ja küll lahanud siin oma kõhusaaga teema probleeme, aga ega sellel lõppu vist tulemas ei olegi. 

Lihtsalt, ära harjub nendega, vahel on nad hullemad, vahel leebemad ja nii see eluke kulgeb.

Sellegipoolest on edusammud olemas ja vahepeal on üht-teist juhtunud ning ette võetud, et olukorda parandada. On aeg neid ka teiega jagada, sest nii mõnegi inimesega oma probleemidest pikalt rääkides olen avastanud, et ma ei ole sarnaste probleemidega kaugeltki üksi. See on tegelikult isegi hirmuäratav, kui paljudel on selliseid probleeme.

Kui nüüd süveneda sellesse, milles väljendub minu kõhuprobleem täpsemalt, siis seda on raske isegi sõnadesse panna. Olen varasemalt ka antud teemal kirjutanud ning kui tahad rohkem/täpsemalt aimu saada, siis loe mu eelnevaid postitusi, päris kõike ma siinkohal ümber jutustama ei hakka.

Miks on seda raske sõnadesse panna? Sellepärast, et vahepeal ärritab mu kõhtu isegi vesi ja mul tekib küll küsimus, et kuidas see üldse võimalik on. Või siis näiteks - terve päeva kõht ei valuta, aga kui õhtul trenni lähen ja sealt tagasi tulen, siis mu alakõht on tugeva pinge all, kuid millest? Miks? Tihti leebuvad valud iseenesest, vahel aga mitte.

Praeguse seisuga on mul tegelikult kõhuvalusid kõvasti vähem, aga vahel, kui need jälle mõnel päeval siiski mind vaevavad, on see valu kohe eriti närvi ajav. Sest kui nädal aega midagi kuskilt ei valuta ja siis järsku jälle valutab, on see ikka ärritav küll. Ehtne näide sellest, kuidas meie seedetöö ka meie tujusid ja meeleolu mõjutab. Seedimine = meie teine aju (nagu öeldakse).

Juba mõned aastad tagasi tegin esimese postituse seedimise kohta, kus rääkisin kui oluline on, et meie seedetöö oleks korras ning mida kõike annab ära teha, et seedetöö oleks parem. Mõned tooted ja dieedid, mida ma olen proovinud, et seedetööd parandada, pole siiski toiminud – näiteks lahjad seedeensüümid, peedimahla kuurid, piimhappebakterid, laktoosivaba dieet, gluteenivaba dieet (dieedi all mõtlen lihtsalt seda, et seda toidugruppi ei tarbi), kurkumi kapsli kuur, koirohu kuur, söönud lisaks kiudainete tablette jpm. Need kõik võib-olla mingil moel aitasid, kuid mitte piisavalt ja püsivalt.

Kui meie soolestikus ei ole piisavalt häid baktereid ja seedeensüüme, siis toidu seedimine võib olla kehale suur katsumus. Mäletan, kui olin veel anoreksiast paranemise faasis (olen tõesti põdenud varasemalt neli aastat anoreksiat) ning mul olid peale igat söögikorda tohutud kõhuvaevused. Igal õhtul olid mul vaevused, ma ei mäleta ühtegi päeva, kus mul peale õhtusööki poleks kõht valutanud.

Mõni aasta tagasi hakkasin ma netist põhjalikumalt otsima, mis võib minuga valesti olla. Lõpuks sattusin Enzymedica Seedeensüümid Eesti lehele. Läks ehk mõni päev mööda ning ma otsustasin Enzymedicaga kontakti võtta, et rääkida oma mure ära ning küsida, et kas nende tooted võiks minu vaevusi leevendada. Ühest väiksest küsimusest sai pikk vestlus, kus arutasime kui vajalikud on seedeensüümid soolestikus, miks neid võib vähe olla, mis on selle sümptomid ja mida ette võtta, kui neid peaks vähe olema.

Jagades oma lugu, sain ma koheselt juurde lootust, et äkki mu probleem võib isegi lahenduse leida. Kui olin oma mure ära rääkinud, sain koheselt tagasisidet, et ma pole sugugi ainuke, kellel esineb selliseid vaevusi ja pigem on neid inimesi palju, kellel on igapäevaseid vaevusi seedetööga.

Kui olin otsustanud, et jagan oma lugu blogis, kirjutasid mulle ka mõned tuttavad, kes ütlesid, et neil on väga sarnased vaevused. Jällegi tõestus, et neid inimesi tõesti on veel, me ei ole oma muredega üksi.

 https://1.bp.blogspot.com/-XF-d_qVbAVM/XkMRTZQkTQI/AAAAAAAADeE/reprBaHzVCMXcoHXOjkCI88R85GYfiIegCLcBGAsYHQ/s320/Screenshot_2020-02-11-22-34-08-431_com.facebook.orca.png

 

Lisaks sain ma tagasisidet, et paljud, kes on Enzymedica seedeensüüme proovinud, on saanud leevendust ja abi. Muidugi käib sinna juurde ka see, et vaatad üle toidulaua, sest toidulaual ei peaks olema toidugruppe, mida keha ei talu.

See tuleks kindlasti enne selgeks teha. Ensüümid võivad aidata ka neid vaevusi leevendada, aga siiski, kui keha miskit ei talu, siis seda tarbida ei oleks kõige õigem.

Peale vestlust otsustasingi proovida Enzymedica seedeensüüme. Alustasin Digest Basic’u võtmist ja ma võtsin seda umbes nädala. Ma ütlen ausalt, et sellega ma tulemusi ei näinud, kuid kui varem ei ole seedeensüüme tarvitanud, siis kindlasti tuleks alustada tavalisematest seedeensüümidest.

Peale nädalat liikusin ma edasi Digest +Live Bacteria seedeensüümide juurde ning sellega märkasin ma suurt erinevust seedetöös! Seedeensüüme on soovitatav võtta 2-3 min. enne sööki ning täpselt nii ma ka tegin. Mäletan neid õhtuid kui olin seedeensüümi ära võtnud, õhtusöögi ära söönud ja mu kõht ei valutanudki. Ma lausa imestasin, et kus see valu on.

Need seedeensüümid tõesti aitasid ja ma jätkasin nende võtmist. Mina isiklikult tegin peale kolmandat nädalat pausi, kuigi see paus ei ole otseselt vajalik, sest keha seedeensüümidest sõltuvusse/sõltuvaks ei jää, aga ma tahtsin proovida, mida mu seedimine teeb kui ma neid enam ei võta.

Minule endalegi imestuseks selliseid valusid enam ei olnud. Mingi aja pärast tekkisid taas ebameeldivad valud ja puhitused ning ma otsustasin uuesti hakata ensüüme võtma. Nendest oli peaaegu koheselt abi.

Üks põhjus, miks ma tegelikult ka vahepeal nende võtmise pooleli jätsin oli see, et mul kadus söögiisu ja kõht sai minu jaoks liiga kiiresti täis - see on seedeensüümide suur plusspool tegelikult. Seedeensüümid aitavad toidu ilusti ära seedida, sealt vajalikud ained kehal kätte saada ning kui toit on hästi ära seeditud ning keha on vajalikud ained kätte saanud, siis püsib ka kõht kauem täis. Minu puhul on see veidike miinuseks, sest minu söögiisu on niigi väga väike ja veel vähem süüa ei oleks minu jaoks mõistlik.

Viimase aasta jooksul pole mul selliseid valusid enam kindlasti olnud. Tõsi on, kui ma väljas söömas olen käinud, siis tekib küll ja tihtipeale kahetsen, et mul ensüüme kogu aeg kaasas pole, aga kui päevast-päeva sellise valuga enam ei tegele, siis ei olegi nagu eriti meeles ensüüme endaga kogu aeg kaasa võtta.

Ma käisin tegelikult ka hiljuti reisil, täpsemalt Tais. Reisil olid seedeensüümid mul iga toidukorra juures. Lendamine, kliimavahetus ja hoopis teistsugune toit - see ei ole seedimisele kerge ning ma ei kujutaks ette kui halb oleks mu seedimine olnud ilma Enzymedica seedeensüümideta.

Ma ei saa piisavalt Enzymedica seedeensüüme tänada, sest need ensüümid on mu elukvaliteeti paremaks muutnud! Mul on suur au, et teiega seda kõike jagada saan ja mina omaltpoolt väga soovitan neid proovida!

Suur tänu Enzymedica Seedeensüümidele! 

-M

Enzymedica Digest +Live Bacteria

 

Allikas: http://kaalikadjakapsad.blogspot.com/

 

Veel huvitavat lugemist:

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral!

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise! 

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?