Enzymedica seedeensüümide “kasutusjuhend”

Kuna inimesed, nende seedevõimekus ja seedeprobleemid on väga erinevad, siis üks ja seesama toode kõigile ei sobi. Et leida enda jaoks see õige, tuleb proovida erinevaid tooteid, mis võivad olla erineva tugevusastmega või suunatud väga konkreetselt ühele probleemi tekitavale toiduainele. Käesolev artikkel selgitab põhjalikult, miks on olemas erinevat tüüpi seedeensüümi tooted ning kuidas endale sobiv leida.

Üldine „rusikareegel“ on see, et kui inimene pole varem seedeensüümidega (ehk fermentidega) kokku puutunud, võiks alustada kõige leebetoimelisemast ning vajadusel liikuda tugevamatoimelise toote peale või võtta appi mõni spetsiaaltoode. Enzymedica seedeensüümid jaotuvad kaheks: üldised seedimist toetavad seedeensüümid ning spetsiaaltooted kindla toidutalumatuse leevendamiseks.

Enzymedica seedeensüümid:

  • Leebetoimeline – Digest Basic™ ja Kids Digest™,
  • Keskmise tugevusega – Digest + Live Bacteria™ ja Digest Spectrum™(loe Digest Spectrumi ja toidutalumatuse kohta lähemalt)
  • Tugevatoimeline – Digest Gold™.

Digest Basic™, nagu ka ingliskeelne nimi basic (baas-, esmane, primaarne) ütleb, sisaldab see toode põhilisi esmaseid seedeensüüme, mis suudavad lagundada süsivesikuid, valke ja rasvu ning kiudainetes olevat tselluloosi. Võib-olla on huvitav teada, et inimese keha ei ole ise võimeline tselluloosi lagundavat ensüümi tootma, mistõttu on oluline kiudaineid sisaldavaid toiduaineid ka korralikult mäluda. Digest Basic™ on mõeldud esmaseks kasutamiseks kogu perele ja nö igapäevaste kergemate seedevaevuste korral.

Kids Digest™ seedeensüümid on marjamaitselised närimistabletid, mis on mõeldud kasutamiseks lastele, kelle puhul on täheldatud söömisega seotult näiteks kõhuvalusid, seedehäireid või tujumuutusi. Need on lapsele ohutud, suhkruvabad ning kergesti näritavad. NB! Närimistablette tuleb võtta ainult lapsevanema (või muu hooldaja) järelvalve all. Toidulisand on mõeldud kasutamiseks alates neljandast eluaastast.

Digest +Live Bacteria™ on keskmise tugevusega ja eriline selle poolest, et selles on kaks toodet ühes. Lisaks 2-2,5 korda võimsamale ensüümisegule (võrreldes Digest Basicu koostisega) sisaldab see ka erinevaid piimhappebakterite tüvesid. Paljud võib-olla tunnevad piimhappebaktereid probiootikumide nime all. Miks ühel juhul nimetatakse neid nii ja teisel juhul naa, tuleb sellest, et maailma eri regioonides kehtivad erinevad seadused, millega toidu, toidulisandite ja ravimite valdkonnad reguleeritud on.

Piimhappebakterid on seedimise seisukohast väga tähtsad tegelased ja kui soolestiku mikrofloora on tõsiselt näiteks ravimite (eelkõige antibiootikumide) mõjul rikutud, siis korralik seedimine on sellega välistatud.

 

Bakterid on elusorganismid ning antibiootikumid on loodud neid hävitama, kuid kahjuks hukkuvad „pahade“ hävitamisel ka „head“ bakterid. Digest +Live Bacteria™ toode on osutunud meie klientide lemmikuks – paljud on saanud abi aeglase seedimise ehk kõhukinnisuse korral, mitmed on kasutanud seda ka kaalulangetamise toetuseks.

Digest Spectrum™, mis on samuti keskmise tugevusega, on eelkõige mõeldud neile, kes on täheldanud enesetunde halvenemist näiteks pärast piima- või saiatoodete söömist, mis on tuntud toidutundlikkuse põhjustajad. Kaasnevad sümptomid võivad aga inimestel varieeruda. Levinuimad on kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu, halva lõhnaga kõhutuul ja puhitused. Kui sul on kahtlus, et kõhumuresid valmistavad just kindlad toiduained, siis oleks kõige õigem proovida Digest Spectrumit. See aitab ka neid, kellel on välja kujunenud mõni toidutundlikkus või toidutalumatus (NB! Välja arvatud tsöliaakia või toiduallergiad!). Põhjalikku infot toidutalumatuse ning selle leevendamise kohta saad lugeda SIIT.

Digest Gold™ on Enzymedica lipulaev ja tõenäoliselt Eestis müüdavatest ensüümipreparaatidest kõige tugevatoimelisem - Digest Basicuga võrreldes lausa 4-4,5 korda võimsama ensüümikompleksiga. Lisaks kuulub selle koostisesse ka ATP kompleks, mis lihtsalt seletatuna tähendab energia tootmise molekule. Selles tootes on ATP ülesandeks veel ka maomahla tootmise soodustamine. 

Inimesed, kellel on madal maohappe tase ning söövad palju ja suures koguses liha, on sageli kogenud peale söömist raskustunnet, mis jääb pikkadeks tundideks kestma. Kuna liha seedimine toimub suures osas just maos ja see ei saa enne peensoolde liikuda, kui pole piisavalt seedunud, siis liha muudkui keerleb ja keerleb maos ringi ning ootab piisava koguse maohappe teket. Mõningatel juhtudel võib liha isegi enne roiskuma minna, kui seeduda jõuab. 

Teatavasti armastavad näiteks ameeriklased süüa just väga raskesti seeditavat ja palju töödeldud toitu nagu hamburgerid, friikartulid, veiseliha steigid jne. Ilmselt seetõttu on Enzymedica Digest Gold™ seal enimmüüdud ensüümipreparaat juba enam kui kümme aastat järjest ja samas ka paljude tervisevaldkonna ajakirjade ja organisatsioonide poolt mitmeid kordi kõrgelt auhinnatud. Loe seedeensüümide rolli kohta organismis lähemalt SIIT.

Seedeensüüme on parima tulemuse saavutamiseks oluline võtta väikese lonksu veega enne sööma hakkamist, kuid kui see meenub söömise ajal või kuni pool tundi pärast söömise lõpetamist, on seedeensüümikapsli võtmisest ka veel siis kasu.

Enzymedica spetsiaaltooted:

  • Laktoositalumatuse leevendamiseks - Lacto™
  • Gluteeni- ja kaseiinitalumatuse leevendamiseks - GlutenEase™. (Loe GlutenEase™ ning gluteeni- ja kaseiinitalumatuse kohta lähemalt SIIT!)

Levinuimad tundlikkuse ja talumatuse põhjustajad on just piima- ning jahutooted. Kui tunned, et just kumbki neist toiduainetest su seedimisele raskusi valmistab, mistõttu on enesetunne pärast söömist kehv, soovitame kasutada just kumbagi neist spetsiaaltoodetest iga einega, mis sisaldab vastavalt kas laktoosi või gluteeni/kaseiini. Spetsiaaltooteid on kindlasti oluline võtta pisikese lonksu veega 2-4 minutit ENNE sööma hakkamist, et vajalikud seedeensüümid oleksid enne raskust tekitava toiduaine makku jõudmist juba ees ootamas.

 

Kuidas peaks seedeensüüme manustama, et saada maksimaalset tulemust?

Tavalisi seedeensüüme (ehk fermente) on oluline võtta IGA kuumtöödeldud toidukorra eel (loe kuumtöödeldud toidu igapäevase söömise mõjust inimese kehale SIIT). Ideaalis 2-10 minutit enne esimest ampsu. Kui see peaks vahest ununema, siis võib võtta ka söömise ajal või kuni pool tundi peale söömise lõpetamist. Siinkohal tuleb rõhutada, et seedeensüümid pole nagu ravimid või vitamiinid, mida võetakse ainult hommikul või õhtul.

Seedeensüümid peavad kindlasti toiduga kokku puutuma, muidu nad ei aktiveeru ega aita meil seedida, sest see ongi nende ülesanne. Purgist juurde võetavad seedeensüümid tegutsevad ainult selle eine seedimise kallal, millega koos need sisse võetud on. 

Kui on aga tegemist toidutundlikkuse, -talumatuse probleemiga, siis tuleb kindlasti spetsiaaltoote kapsel sisse võtta mõned minutid enne esimest ampsu. Seda sellepärast, et kui probleeme tekitav toiduaine jõuab makku enne seda lagundavat seedeensüümi, võib olla juba hilja ning sümptomid ei pruugi jääda tulemata.

Seedeensüümi kapsleid võiks sisse võtta mõne lonksu veega, aga sobivad ka muud alkoholivabad gaseerimata vedelikud. Vedelik aitab ensüümidel kiiremini aktiveeruda, kuid kindlasti ei tasu ära juua tervet klaasi vett, sest see hakkab segama maohappe tööd.

Oluline on jälgida ka seda, et kui väikese koguse toidu seedimiseks piisab võib-olla kõige leebematoimelisest tootest ja ühest kapslist toidukorra kohta, siis suuremaid koguseid korraga süües ei pruugi sama skeemi kasutades enam saada sama tulemust. Seega peaks võtma kas tugevamatoimelise toote või võtma korraga rohkem kui ühe kapsli. 

Näide 1.  Aurutatud juurviljadest, tatrast ja kanafileest koosneva õhtusöögi korralikuks seedimiseks võib piisata ühe Digest Gold™ seedeensüümi võtmisest, kuid jaanipäeval õhtu läbi suures koguses šaslõkki ja grillvorste nautides, võiks seedesüsteemi toetada näiteks iga tunni tagant ühe kapsli Digest Gold™võtmisega.

Näide 2. Kui sul on diagnoositud laktoositalumatus ja sa sööd pitsat või koorekastmega pastat, kuid lisaprobleeme tekitavad ka näiteks jahutooted, võid vajada korraga nii toidutundlikkuse jaoks loodud Digest Spectrumit, kui ka piimatoodete seedimiseks loodud Lacto toodet. Kui sööd jogurtit või jäätist, vajad ainult Lactot. Olenevalt probleemi tekitava aine kogusest soovitame katsetada kapslite koguse arvuga, alati ei pruugi ühest piisata.

Seedeensüüme pole võimalik üle doseerida ja mingit kahju nad ei tee. Need ei tekita sõltuvust ning kõhunääre ehk pankreas ei muutu lisaseedeensüümide võtmise tõttu nö laisaks. Seetõttu võib neid tarbida pikka aega järjest, kasvõi elu lõpuni. Osa inimesi lõpetab seedeensüümide võtmise mingi aeg pärast seda, kui seedevaevused on täielikult ära kadunud. Enamjaolt aga kipuvad inimestel samad probleemid tagasi tulema, kuna endiselt süüakse probleeme tekitavaid toite. Probleemsed toidud ongi tihtipeale kuumtöödeldud ehk ensüümivaesed toidud.

 

Miks mõned inimesed arvavad, et seedeensüümid nende peal ei tööta?

Oleme kokku puutunud klientidega, kes on proovinud seedeensüüme ning nende võtmisest loobunud, sest nad ei märka enesetundes vahet. Sellel võib olla mitu põhjust. Nagu eespool mainisime, siis väga oluline on kindlaks teha, millist tüüpi seedeensüümi toodet inimesel on vaja. Kuigi juurdevõetavad seedeensüümid mõjuvad juba esimese toidukorraga (sest nad toimivad just söödava eine ajal), ei pruugi ebapiisava koguse või nö vale tugevusega toote võtmisest piisata ning enesetundes ei märgata olulisi erinevusi.

Seetõttu on oluline jälgida enda enesetunnet paar nädalat lahjema tootega ja siis minna üle kangema peale (loe meie “Hea seedimise stardipaketist” lähemalt SIIT). Veel on oluline kindlaks teha, kas esineb ka mõni konkreetne toidutalumatus, mille seedimist oleks võimalik soodustada mõne spetsiaalse tootega.

Olenevalt inimese seedimise võimekusest ja soolestiku seisukorrast ning söödava toidu kvaliteedist, võib mõnel inimesel aega võtta lausa mõni kuu enne, kui enesetundes muutusi märgatakse. See on täiesti normaalne nähtus. Kui oled inimene, kes sööb pea igaks eineks kuumtöödeldud toitu, siis lisaseedeensüüme tarvitades  vähendad kehal lasuvat seedekoormust ka siis, kui sa enesetundes mingit muutust ei tunne.

 

Kas on olemas erandeid, kellele seedeensüümid ei sobi või on vastunäidustatud?

Oleme mitme tegevusaasta jooksul saanud tagasisidet vaid mõnelt inimeselt, kes on väitnud, et seedeensüümide võtmine tekitas neile ebameeldivaid kogemusi. Inimesed, kelle mao või soolestiku limaskest võib olla haavandiline (nt koliiti, gastriiti põdevad inimesed) peaksid olema seedeensüümide tarvitamise alguses ettevaatlikud ning pigem manustama kapsleid mitte enne söömist nagu eelpool soovitasime, vaid pigem just peale söömist, et ensüümid ei puutuks mao limaskestaga otseselt kokku. 

Osadel inimestel, kellel on kalduvus aeglase seedimise ja harva sooletühjenduse poole, on väitnud, et alguses on kõht veelgi rohkem kinni jäänud, kuid tavaliselt see möödub mõne päeva jooksul. Sellisel juhul peaks kindlasti rohkem puhast vett tarbima ja liikuma. Kui aga olukord ei parane, siis ilmselt see konkreetne toode lihtsalt ei sobi ja tuleb proovida teisi tooteid. 

Ühtegi vastunäidustust tootja poolt ei ole. Seedeensüüme võivad tarvitada ka need, kes peavad võtma ravimeid. Päris samal ajahetkel ei soovita me neid siiski koos võtta. Seedeensüümide ja ravimite võtmise vahele võiks jääda vähemalt pool tundi.

Alates 13-aastased lapsed võivad seedeensüüme tarvitada samades annustes nagu täiskasvanud. See kehtib ka toidutalumatuse jaoks loodud spetsiaaltoodete korral. Kui probleemiks on kapslite neelamine, siis võib kapsli avada ja segada sisu nii toidu kui joogi sisse, kuid need peaksid olema sellel hetkel juba enam-vähem söömistemperatuuril, et ensüümid kuumuse käes ei hävineks. 

Noorematele mõeldes on Enzymedica loonud spetsiaalselt lastele sobilikud Kids Digest™ suhkruvabad seedeensüüme sisaldavad närimisitabletid, mida võib anda lastele alates 4. eluaastast.

Kas on olemas toite või toiduaineid, millega ei ole vaja seedeensüüme lisaks võtta?

Tihti küsitakse, kas lisaensüüme on vaja võtta ka ainult võileiba või suppi süües. Vastus on kindel jah, sest kumbki söök ei sisalda toiduensüüme ning võileib, mis koosneb väga erinevatest toiduainegruppidest (süsivesikud, rasvad, valgud) on kehale väga raske seedida. Inimesed, kellele värske, toore juur- ja puuvilja söömine raskusi ei valmista, võivad vabalt õuna või porgandit vahepalana närides seedeensüümid võtmata jätta. 

Mida on veel ensüümide tarvitamisel oluline silmas pidada?

Kindlasti ei tohi söömise ajal ära unustada toidu korralikku mälumist. Sellel lihtsal tegevusel on nii palju positiivseid tagajärgi. Esiteks saab väiksemast toidukogusest kõht täis ja ei teki ülesöömise riski. Teiseks, mälumise tagajärjel erituvas süljes on põhiline kogus süsivesikuid seedivaid kehasiseseid seedeensüüme. Selle tõestuseks on näiteks see, et leiva mälumise ajal tunned mõne aja pärast, kuidas see suus järjest magusamaks muutub. 

Samuti saadavad suus olevad retseptorid signaale seedeorganitesse (makku, kõhunäärmele, sapipõide ja maksa) selle kohta, milline toit on tulemas ja milliseid seedeensüüme on vaja hakata tootma. Kui sööme hästi kiiresti ja kugistades, siis see info jääb ebapiisavaks ning seedeprobleemid on kiired tulema. Kolmandaks, mida väiksemad on toiduosakesed, mis makku jõuavad, seda kiiremini ja efektiivsemalt saavad nende seedimisega hakkama nii purgist juurde võetud kui ka keha poolt toodetavad seedeensüümid.

 

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris

Allikas: www.simeonsidieet.ee/

 

Veel põnevat uurimist:

TOP 7 - miks seedeensüümid minu peal ei tööta?

Proovi kvaliteetseid seedeensüüme ja vabane tüütutest seedemuredest! 

KKK - Kõik toidutalumatusest ja Enzymedica Digest Spectrumist

KKK - Kõik gluteenist, gluteenitalumatusest ja Enzymedica GlutenEase-st

KUIDAS VALIDA PARIMAID SEEDEENSÜÜME? Tea, mille eest maksad!

Siit videost saad teada, kuidas erinevaid seedeensüümipreparaate õigesti tarvitada. Vaata ka teisi videoid sarjast „ENSÜÜMIDE ABC" meie Facebooki ja YouTube'i kanalis!