Diabeetiku lugu: ma ei kujuta ette, et peaksin seedeensüümidest loobuma!

Mina olen Carmen Kähr, olen 31-aastane ning õppinud kogemusnõustajaks. Juba 8-aastaselt avastati mul diabeet, millega olen elanud senini. Pärast diabeedi diagnoosi saamist olime emaga kolm nädalat lastehaiglas, kus meid õpetati, kuidas insuliini õigesti süstida ja toidukoguseid arvestada. Nüüdseks on mul diabeediga seoses tekkinud erinevad tüsistused.

Diabeetikutel ei toimi seedimine täielikult, kuna pankreas (mis toodab ka seedeensüüme), ei tööta korralikult. Seetõttu ongi mul terve elu olnud nii, et kas kõht on pigem kinni või lahti. Normaalset seedimist ei olegi ma väga kogenud. Olen läbi aegade proovinud igasugu apteegis ja looduspoodides saadavalolevaid preparaate oma seedeolukorra kergendamiseks. Miski ei aidanud lõplikult, võib-olla natuke leevendas.

Eelmise aasta sügisel käisin oma keha väga põhjalikult kontrollimas ja sealt tuli välja, et näidud on mul päris korras. Ainuke asi, mida juurde soovitati võtta, olidki seedeensüümid, sest  seedeelundkond oli ainuke, mis nõrgemana silma paistis. Probiootikume ma juba tarbisin ning terapeut soovitas, et kui ma üldse seedeensüüme ostan, siis kindlasti Enzymedica™ omasid. Ta julgustas, et see on ainuke bränd, mis tõeliselt toimib ja et neil on looduslikud, “super” tooted. Rahaliste võimaluste tõttu jäi see mul siiski soiku.

Hiljuti, üle kuu aja tagasi, läks mu seedimine väga hulluks, kõht oli igapäevaselt lahti, kõhukinnistid ka ei aidanud. Õnneks avastasin tedremarana juure tee, mis oli ainuke asi, mis mu kõhu kinni suutis panna. Mul oli tõesti selline tunne, et ma ei saa enam mitte midagi süüa! Siis tulid mulle meelde seedeensüümid ja otsustasin neid lõpuks proovida. Saime maaletoojaga kokkuleppele ja sain mõned proovipakid, et testida, kas need ka minu kõhtu aitavad. Sain Digest Basicut™ ja Spectrumi™ proovida ning märkasin koheselt, et need toimivad.

Nisutoodetega on mul terve elu olnud see probleem, et kõht läheb paiste nagu õhupall, gaase täis ning üldjuhul kaasnes ka kõhulahtisus. Selline tunne nagu oleks üheksandat kuud rase, gaasid välja ei tule, väga ebamugav ja vahel isegi kõhuvaludes piinlemine. Võtsin Espumisani, mis natukenegi neid gaase leevendada aitas. Ja muidugi, kui need gaasid lõpuks välja tulid, oli see hais ikka kohutav - said kohe aru, et soolestik ei ole mingisugust seedimistööd toiduga teinud.

Kui ma esimese seedeensüümi koos toiduga võtsin, tajusin kohe, et need töötavad, sest gaase ei tekkinud, kõht ei läinud lahti - mitte midagi ei juhtunud selles mõttes! Kõht oli pigem kinnisepoolne, mis mulle eriti oluline just praegu. Mõtlesin: “Eriti kõva värk!” Ma tean, mis on tervislik toitumine, aga diabeediga kaasnevalt on minust saanud emotsionaalne sööja, sest vahepeal on murekoorma all päris keeruline olla.

Kuna ma sain ainult proovipakid, millest väga kauaks ei jätku, otsustasin võtta neid ainult siis, kui tean, et söön “pigem valesti”. Kõigi toitudega mu kõht nii hullult ei reageeri, näiteks taimsete või kergemate koduste toitudega, kus valgud ja süsivesikud on eraldi. Raskem on siis, kui söön näiteks hamburgerit, küpsist või paneeritud tooteid.

Spectrum™ on tugevatoimelisem ja see sobib mulle paremini. Digest Goldi™ puhul olen kuulnud, et seda soovitatakse kõige rohkem, nii et ootan põnevusega, et selle ära proovida saaks. Olen eriti loomaliha (siga, veis, lammas) ja seente söömisega märganud, et kõhus on väga raske pärast olla - Gold™ pidi just eriti tänuväärne olema valkude seedimisel.

Oluline on veel mainida, et ma ei ole tänu seedeensüümidele oma veresuhkrule ühtegi halba mõju tundnud. Minu meelest on mul suhkrud isegi pigem paremad, ei ole erilisi kõikumisi. See tähendab, et ma omastan täpselt nii palju, kui ma arvutuste järgi saama peaksin. Seeläbi on mul koguseid veel lihtsam ja õigem arvestada-arvutada.

Ma tegin ka katse, et kui ma sõin väga suures koguses just nisutooteid, siis lõpuks hakkas ikkagi päris halb. Võid ju mitu seedeensüümi võtta, et paremini seedida, aga keha annab ikkagi märku, et mingist hetkest tuleb kehva toiduga piir ette. Kui teadlikult ka oma toidulauda muutma hakata koos seedeensüümide pideva võtmisega, toob see ilmselt parima tulemuse.

Unega pole mul kunagi probleeme olnud, aga energiatase on nüüd tõesti parem. Vahel juhtus ikka, et pärast söömist või autoroolis olles tuli uni. Seedeensüümide võtmise ajal ei ole ma seda enam täheldanud -  energiat on rohkem, väsimust vähem. Ootan põnevusega, mis Goldi™ võtmisega saama hakkab!

Soovitan seedeensüüme kõigile inimestele, kellel on seedimisega probleeme, vahet pole mille tagajärjel. Need tõesti aitavad. Paljud inimesed väldivad suurest stressist teatud toiduaineid, sest ei taha enesetunnet rikkuda või tahavad väljas käies õhtut nautida. Ma arvan, et kõik peaksid proovima, et näha kas aitab ja kui ei aita, siis ei ole mitte midagi kaotada ka - ainult võita! Ja olgem ausad - need töötavad niikuinii! Proovimiseks saab väikeseid purke ka soetada, mis ei nõua suurt väljaminekut.

Kõige parem on see, et kui seedeensüümi sisse võtad, siis saad kohe sellesama einega aru, kuidas see sinu peal töötab. See vahe enesetundes on nii märgatav, et see motiveerib neid edasi võtma. Ma olen kärsitu inimene ja ei kannata pikalt tulemust oodata, seega ideaalne! Ma ei kujuta ette ka, et peaksin seedeensüümidest loobuma! Ma ei saa enam ilma nendeta hakkama! Probiootikumid ja seedeensüümid on kaks kindlat asja, mis mul kogu aeg olemas peavad olema. Ma oleks võinud need palju varem avastada!

* Enzymedica põhitoodete seedeensüümide aktiivsusi on testitud Tartu Ülikooli laboris!

Pilt: Erakogu

 

Veel põnevat lugemist:

Seedeensüümid – minu truud abilised elu lõpuni

Kaks korda kiirem seedimine!

Olen oma pere seedeensüümidega nakatanud!

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

Seedeensüüm DPP4 - abimees gluteeniprobleemi korral