7 MOODUST, KUIDAS SEEDEENSÜÜMID AITAVAD KAALU LANGETADA

See, kui kiiresti ja täielikult suudad toitu seedida, võib väga oluliselt mõjutada Sinu üldist tervist ja kaalu langetamise teekonda.

Vanemaks saades aeglustub ja väheneb organismi võime toitu lagundada ehk seedida, mistõttu ei saa Sa enam samal moel ja samu toite süüa, nagu noorena. See on loomulik protsess, mida aga võimendab aastatepikkune seedesüsteemi ülekoormamine.

Näiteks puhitused, gaasid, ebamugavus- ja raskustunne – need tähendavad, et Sinu keha võime toitu seedida on halvenenud ja näiteks kaalulangus võib seetõttu pidurduda. Need sümptomid võivad tuleneda ka sellest, et sõid üle või sinu seedimine pole enam selline, nagu varem.

Liiga palju töödeldud toitu, liiga suured portsjonid, käigu pealt söömine (toidu vähene mälumine) - kõik need aitavad seedimise halvenemisele kaasa.

Keskmiselt kolmest naisest ühel esineb mingisugune seedimisprobleem. Mõned neist võivad olla seotud kõhunäärme haigustega, aga enamik on seotud toitumise ja elustiiliga.

 

Põhilised toitumise ja elustiili valikud, mis põhjustavad aeglast ainevahetust ja seedimishäireid:

 • Vähene liikumine
 • Ülesöömine
 • Lisa- ja säilitusaineid sisaldavad toidud
 • Meid ümbritsevad kemikaalid
 • Toidus ja joogis sisalduv plastik
 • Geneetiliselt muundatud toiduained
 • Rohkelt töödeldud ja/või ebatervislikud toidud
 • Vähene puhta vee tarbimine
 • Ravimid
 • Liiga vähe kiudaineid
 • Rafineeritud suhkur
 • Stress
 • Ülitundlikkus või allergiad mõne toitaine suhtes

Kõik loetletud tegurid mõjutavad negatiivselt seedimise kiirust ja kvaliteeti ning põhjustavad kaalutõusu.

 

Mis on seedeensüümid ja miks sa neid vajad?

Seedeensüümid on valgud, mida organism toodab kogu seedesüsteemi ulatuses ja mis aitavad toidumolekule väiksemateks osadeks lagundada (seedida), et need vereringesse imenduks ja nõnda Sinu keha toidaksid.

Sa oled see, mida suudad seedida, mitte see, mida sööd.

 

Hea seedimine on kaalu langetamisega tihedalt seotud

Esimest korda sattusid seedeensüümid minu huviorbiiti, kui lugesin artiklit naisest, kes oli kaotanud üle 9 kg, võttes vaid enne igat sööki sisse kaks seedeensüümi kapslit.

Toidulisandina müüdavad seedeensüümid on hea ja kiire abivahend, kui Sulle tundub, et seedimine on aeglaseks jäänud või kui Sind piinavad seedehäired. Samuti sobivad need ideaalselt suuremate söömaaegade juurde nagu jõulud, juubelid, jaanipäev või toitude puhul, mis Sinu organismile väga hästi ei sobi. Samuti ka reisimisel, kui seedimine peab hakkama saama hoopis teistsuguste toitudega kui kodus.

Digest Gold

 

Peamised seedeensüümid:

 • Lipaasid aitavad lagundada rasvu
 • Proteaasid lagundavad valke
 • Invertaasid lagundavad lihtsuhkruid
 • Amülaasid aitavad lõhustada pikki süsivesikute ahelaid

Kui seedeensüüme lisandina juurde võtta, on kõige õigem tarvitada taimse päritoluga komplekspreparaate, mis aitavad kõiki makrotoitaineid seedida. 

 

Kuidas seedeensüümid aitavad kaalu langetada:

1. Seedeensüümid aitavad kaalu langetada, kuna saad toidust rohkem toitaineid kätte

Võiks ju arvata, et mida enam toitaineid organism omandab, seda rohkem kaal tõuseb.

Tegelikult on nii, et kui Sa ei saa mingil põhjusel toidust piisavalt toitaineid kätte ning kannatad alakaalu käes, siis toovad seedeensüümid kaalu juurde - tervislikule tasemele.

Samas aga on toitainete kättesaadavus seotud ka ülekaaluga. Toitainete parem omandamine aitab hoopis kaasa kaalu langetamisele. Kui Sul on vaja saleneda, võivad lisatoitained sellele erinevatel viisidel kaasa aidata.

Kui keha saab sissesöödud toidust kätte kõik ideaalseks toimimiseks vajalikud toitained, kaob Sul nälg lisatoitainete järele. Seni aga, kuni kõiki vajalikke toitaineid on veel puudu, saadab keha Sulle pidevalt näljasignaale.

Veel üks näide: kõik teraviljad, pähklid, seemned ja kaunviljad sisaldavad mingil määral seedimist takistavaid ühendeid ehk inhibiitoreid. (refereerija märkus: seemned on taime paljunemiseks ja et need saaksid oma ülesannet täita, sisaldavadki seemned inhibiitoreid, et linnud ja loomad ei suudaks neid söömise käigus ära seedida.)

Pähklite ja seemnete puhul aitab see, kui neid enne söömist vees leotada, et pärssida inhibiitorite tegevust. Komplekssed seedeensüümipreparaadid aitavad raskestiseeditavaid toiduaineid edukalt lagundada ja neist kõik hea ja kasuliku kätte saada. Seega, kui Sul pole võimalik isegi väga toitaineterikast toitu süües sealt ise kõiki sisalduvaid toitaineid omandada, nõuab Sinu keha edasi söömist, kuni kõik vajaliku kätte saab, mis võibki põhjustada märkamatut ülesöömist.

2. Seedeensüümid aitavad kaalulangusele kaasa, sest võimaldavad Sul olla aktiivsem

Kas oled kunagi märganud, et teed oma tervise seisukohalt paremaid otsuseid ja oled üleüldiselt aktiivsem, kui Sul parasjagu rohkem energiat on? Energiapuudus on enamasti kehva seedimise esimene sümptom. Toitainete omandamise parandamine tõstab keha energiataset ja aitab organismil efektiivsemalt toimida.

Raamatu „Eating for Energy” („Sööme, et saada energiat”) autor Yuri Elkaim on öelnud, et enamikel juhtudel kasutatakse 80% inimese organismis leiduvast energiast ära seedimiseks. Seega toidu lagundamisele ja imendumisele omalt poolt kaasa aitamine võib vabastada tohutu hulga energiat, suurendades sellega meie füüsilist aktiivsust ja viia meid suurema energiataseme ja elujõuni.

3. Seedeensüümid aitavad kaalu langetada, sest vabastavad Su keha jääkainetest

Seedeensüümid kiirendavad ainevahetust ehk mida kiiremini toit seedesüsteemi läbib, seda vähem ladestub sinna jääke. Sooltesse ladestunud jäägid (lõpuni seedimata toit, säilitusained ja muud e-ained, kemikaalid ja toksiinid) võivad kaaluda kuni 4,5 kg ja ajavad lisaks ka kõhu punni. Seega, kui vabaned vanadest jääkidest ning „uut kraami“ peale ei teki, võid kaotada reaalset kaalu ka ilma erilise dieedita.

4. Seedeensüümid aitavad kaalu kaotada, kuna puhastavad organismi mürkainetest (detox)

Organismi ideaalne seedesüsteemi toimimine käib nii – võimalikult kiiresti ja maksimaalselt saada toidust kätte kõik toitained ja vitamiinid ning seejärel võimalikult kiiresti ja efektiivselt vabaneda jääkainetest. Seedimata toit, jäägid ja mürkained, mis Sinu seedeelundkonda pidama jäävad, põhjustavad mürgiste ainete ladestumist ja samas sattumist ka vereringesse, mis võib olla veelgi kahjulikuma mõjuga.

Kui need mürkained kehast ei välju, imenduvad nad organismi, mürgitavad seda ja põhjustavad põletikkuToidu täielik seedimine ja jääkide väljutamine võib mürkainete hulka sinu kehas oluliselt vähendada.

5. Seedeensüümid aitavad kaalu langetada, sest toetavad sportimisel rasva põletamist ja lihaste kasvu

Kui seedeensüüme võtta pärast trenni koos valgurohke toiduga, aitavad need valgus sisalduvatel hargnenud ahelaga aminohapetel (BCAA - Branch Chain Amino Acids) paremini imenduda. BCCA’d on erilised valgust koosnevad rakkude ehitusplokid, millel on suurepärane võime põletada rasva ja kasvatada lihast.

6. Seedeensüümid aitavad kaalu langetada, sest toetavad Sinu organismis elutsevaid häid baktereid

70-80% Sinu immuunsüsteemist asub seedeelundkonnas.

Kui soolestikus on seedimata toitu, eriti valku, väheneb heade bakterite hulk ja võimu võtavad halvad bakterid, kes põhjustavad erinevaid haigusseisundeid. Sinu isu rafineeritud suhkru ja töödeldud rämpstoidu järele võib anda märku, et Sinu soolestikus on liiga palju halbu baktereid, kes just sellist toitu ihkavad.

Kui saad kvaliteetseid ensüümipreparaate kasutades seedimise korda, siis head bakterid tõrjuvad halvad välja. Samuti toodavad head piimhappebakterid ka ise teatud seedeensüüme.

Seda võib ette kujutada ka nii, et seedeensüümid on nagu sprinterid ja bakterid nagu pikamaajooksjad. Ensüümid muudavad sissesöödud toidu kiiresti nii kehale kui bakteritele omastatavaks ning seejärel annavad teatepulga edasi bakteritele, kes oma elutegevuse käigus pikemas perspektiivis kogu seedekulglat tervena hoiavad ja samuti toidus sisalduvaid kiudaineid toiduks kasutades neid lagundada aitavad.

7. Seedeensüümid aitavad kaalu langetada, sest vähendavad põletikku

Põletikulised protsessid mõjutavad ainevahetust. Lõpuni seedimata toit võib seedeelundkonnas põhjustada nii ülitundlikkust teatud toitude suhtes, kui ka põhjustada erinevaid põletikulisi protsesse.

Kehas toimuvad põletikulised protsessid võivad tõsiselt häirida Sinu ainevahetust ja sellega seoses ka efektiivset kaalu langetamist.

 

Seedehäired, mille puhul seedeensüümid võivad aidata:

 • Puhitused
 • Röhitsused ja kõhugaasid
 • Maoärritus pärast söömist
 • Raskustunne kõhus söögi ajal ja/või pärast sööki
 • Kõhuvalu või pinges kõht
 • Kõrvetised (refereerija märkus: nii ala- kui ülehappesuse korral)
 • Väsimustunne pärast sööki
 • Kõhukinnisus
 • Veepeetus
 • Kõhulahtisus
 • Krambid

Kui toit ei seedu korralikult, siis Sa tunned seda.

 

Millal on parim aeg seedeensüümide võtmiseks?

Ideaalne on seedeensüüme võtta 2-10 minutit enne sööki. Selleks et nende efektiivsust suurendada, võta neid võimalikult vahetult enne sööma hakkamist. Sellisel juhul saavad need maksimaalse kokkupuute söödava toiduga.

Vahel tuleb ka ette, et märkad alles söömise ajal või pärast söömist, et unustasid seedeensüüme võtta. Seedeensüüme ei ole liiga hilja võtta ka siis, kui oled juba söönud, sest magu tühjeneb täielikult olenevalt toidu koostisest pärast põhitoidukorda alles kuni kolme tunni pärast.

 

Kui sageli peaks seedeensüüme võtma?

Isegi kui oled kõige tervislikum toituja, tuleb ette olukordi, kus vajad seedeensüümipreparaatide abi. Näiteks siis, kui Sa ei ole kindel, mida täpselt su toit sisaldab. See võib juhtuda söögikohas, sünnipäevadel või reisides. Või tuleb ette stressirohkeid elusündmusi, mil keha pisut lisaabi vajab.

Kui Su seedesüsteem saab häiritud (nt ravimite tõttu) või on pikemat aega korrast ära, võib selle täielik paranemine aega võtta üle poole aasta.

Sa saad ise aru, kui Sul neid enam iga päev lisaks tarbida pole vaja. Kuula oma keha, see ütleb sulle, millal neid vaid aeg-ajalt ja vajadusel võtma hakata. Seni aga võivad nad olla parimad abivahendid, mis seedeelundkonnal jälle hästi toimima aitavad hakata.

Kui palju seedeensüüme peaks ühe toidukorra kohta võtma?

Enamiku seedeensüümipreparaatide infoleht soovitab enne söömist sisse võtta 1 või 2 kapslit, aga nagu igasuguste toidulisanditega, peaks oma organismi esialgu nendega tasapisi harjutama.

Kui Su organism on seedeensüümidega juba harjunud, võib tulla ette olukordi, kus sooviksid ehk kogust suurendada. Näiteks enne suuri söömaaegu. (refereerija märkus: võid seda vabalt teha juhul, kui tegemist on kõrgekvaliteedilise tootega, mis ei sisalda mingeid lisa-, täite-, mahu- ega säilitusaineid ning lõhna- ja maitseparandajaid. Sellisel juhul pole võimalik seedeensüüme üle doseerida ning mingit ohtu ei kujuta ega kahju ei tekita.)

Tavaliselt on hea mõte järgida tootja soovitusi ja küsimuste korral pidada nõu oma perearstiga.

Lisanipp: Kanna väikest kogust seedeensüüme oma käekotis kaasas, et saaksid neid tarbida ka väljaspool kodu.

Kas piimhappebaktereid ja seedeensüüme koos võib koos tarbida?

Loomulikult! Kuigi nende toime on erinev, täiendavad nad teineteist. Seedeensüümid lagundavad toitu ja piimhappebakteritega preparaadid toetavad Sinu enda häid baktereid, mis samuti soolestikus toidu seedimisel kaasa löövad.

Digest+Live

Autor: Shapely Ways

Refereeritud allikast: https://shapelyways.com

 

Veel huvitavat lugemist:

Teeme lõpu seedimisega seotud probleemidele!

Kuidas valida parimaid seedeensüüme?

Kuidas toime tulla laktoositalumatusega?

Seedeensüümid tagavad toitainete imendumise!